22 Eylül 2016 Perşembe

The Princess Bride / Prenses Gelin

 Prenses Gelin William Goldman'ın 1973 yılında aynı isimle yayımlamış olduğu romandan temel alınarak 1987 yılında çekilmiş bir filmdir.

 Başrollerinde Cary Elwes ve Robin Wright'ın bulunduğu filmi izlerken sürekli "başroldekiler birbirine ne kadar da yakışıyor, ne kadar da güzel, yakışıklılar..." demekten kendinizini alıkoyamıyorsunuz. :)

 Filmin konusuna gelirsek; bir dedenin hasta torununa okuduğu masalsı bir hikayedir.

 Masalsı mı?... Evet masalsı! İçinde bol bol abartılı dövüş sahnelerinin olduğu, ekstrem yerlerde tehlikeli hareketlerin yapıldığı ve de tabi ki dev ya da cadı gibi karakterlerin olduğu eğlenceli bir film.

 Film vizyona girdiği dönemde çok da ses getiren bir yapıt olmamış, ortalama bir hasılat yapmış. Fakat ilerleyen zamanlarda film adından çokça söz ettirmiş hatta adını kült filmler arasında yazdırmış. Yetmemiş olacak ki Amerikan Film Enstitüsü'nün (AFI) yapmış olduğu birçok kategorisine de aday olmuş AFI's 100 Years... 100 Passions kategorisine de adını yazdırmış.

 Filmi izlerken aklınızda birçok unutulmaz sahnelerin yer edineceğimden adım gibi eminim. Mesea André the Giant'ın canlandırdığı dev karakteri. Kendi gibi kalbi de kocaman tatlı dev...

 Ya da Mandy Patinkin'in canlandırdığı Inigo Montoya karakteri ve onun meşhur repliği "Hello. My name is Inigo Montoya. You killed my father. Prepare to die." aklınızda kalacaklardan.. Bu arada bu film aynı zamanda Mandy Patinkin'in kendisi için en favori rolü olduğunu da unutmayalım. :)

 Aaa, bu arada bizim dev karakteri için ilk düşünülen kişinin  Arnold Schwarzenegger olduğunu biliyor muydunuz? Aslında bu filmin ilk çekilme girişimi 1970'lere kadar dayanıyor. O zamanlarda bizim Arnold çok meşhur birisi değil. Ama daha sonra filmin çekimi 80'li yıllara kadar sarkıyor. Bu arada bizim Arnold bayağı meşhur biri oluyor. O yüzden o rolü André the Giant oynuyor, ki bence çok da iyi oluyor. :)

 Filmdeki yan karakterlerden biri olan"Miracle Max"i oynayan kişi Billy Crystal'dan başkası değildir. Crystal bu rolün makyajı için hususi makyöz getirtmiş, ayrıca büyükannesinin ve Casey Stangel'in fotoğrafını getirmiş makyöze, ki makyajı daha güzel olsun diye.

 Bu kadar betimlediğim filmin tabi ki de Oskar'la alakalı haberi var. En İyi Müzik dalında Oskar'a aday olmuş.

İyi seyirler


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder