20 Nisan 2016 Çarşamba

What Ever Happened To Baby Jane?
 Türkçe adı 'Küçük Bebeğe Ne Oldu?' 1962 ABD yapımı psikolojik gerilim filmidir.

 Başrollerinde Bette Dawis ve Joan Cranford'un yer aldığı filmin yönetmeni Robert Aldrich'tir.

 Filmin senaryosu ise Henry Farrell'ın 1960 yılında yayınladığı korku romanından uyarlanmıştır.

 Film küçük yaşta üne kavuşmuş Jane ve yıllar sonra şöhretini kardeşine kaptırmış Blanche'nin hikayesini anlatır. Aralarında tuhaf bir bağ olmasına rağmen birbirinden ölesiye nefret eden iki kardeşin Jane'in hastalıklı davranışlarının da boy göstermesiyle birlikte inanılmaz derecede korkunç bir psikolojik filme dönüşür.

 Filmin konusu 1917, 1935 ve 1962 yıllarında yer alır.

 Film vizyona girdikten sonra gerek kendisini gerekse filmin kitabını kült eserler arasına katmıştır.

 Filmin bir başka özelliği ise 'psikolojik gerilim' türünün alt türünü oluşturan, 'tehlike altındaki yaşlı kadın' ya da 'ruh hastası yaşlı kadın' temalarını işleyen filmlerin ilk örneği sayılmasıdır.

 980 bin dolar gibi düşük sayılabilecek bir bütçeyle tamamlanan film, harcanandan neredeyse on katı fazla bir hasılat getirmiş.

 Film zamanında 5 dalda Oskar'a aday gösterilse de sadece 'En İyi Kostüm' dalında ödülü alabilmiştir.

 Filmle ilgili en ilginç bilgi ise Bette Davis ve Joan Cranford'un gerçek hayatta da birbirlerinden nefret ettiği söylentisidir. Hatta sırf bu yüzden yönetmenin bu roller için onları seçtiği söyleniyor.

 Bu kadar büyük nefretle ilgili bir hikaye anlatmam gerekirse;
 Bette Dawis bu rolüyle yine Oskar'a aday gösterilmiş. Eğer o zaman ödülü kazanabilseymiş 3 Oskar kazanabilen tek aktris olarak bir rekor kıracakmış. işte böyle bir durumda Shaun Considine'nin kitabına göre Cranford, Davis'e olan nefret kampanyasından dolayı Anna Bancroft'la (o zamanlar Oskar'a aday olan diğer oyuncu) görüşmeye gider ve ona der ki 'eğer Oskar'ı Bette değil sen kazanırsan ve de o gün ödül töreninden bulunmazsan ödülü senin yerine alabilir miyim?' Anna'nın cevabı olumludur.
 Ödül gününe gelindiğinde Davis koltuğunda kendi adının anons edilmesi için bekler. 'En İyi Kadın Oyuncu' kategorisinde Davis yerine Bancroft söylenince Bette Davis omzunda buz gibi bir el hisseder. Ardından o elin sahibi, Joan Cranford, 'af edersiniz, kabul etmem gereken bir Oskar var da...' der ve sahneye doğru ödülü almak için gider.

 Film yapımcı ve yazar olan Steven Schneider tarafından yapılan  'Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film' listesinde de yer almaktadır.

İyi seyirler

1 yorum:

  1. Psikolojik gerilim seviyorum. (Ruh sağlığıma kastım var herhal) Listeme aldım canım ❤

    YanıtlaSil