19 Nisan 2016 Salı

The Ambiance / Dünyanın En Uzun Filmi?

 Merhaba Dünya,

 Bugün biraz geç olmakta birlikte yine karşınızdayım.(Kusura bakmayın) Pazar günü de bahsettiğim gibi bugün size 'dünyanın en uzun süreli film'inden biraz bilgi vereceğim.

  Filmimiz İsveç'li yönetmen Andres Weberg tarafından hala çekilmekte olan toplam süresi ise 720 saat yani 30 gün olan bir deneysel film.

 Bu kadar uzun süreli bir film olunca bu unvanı alması gayet normal. Tüm sosyal medya da dünyanın en uzun filmi diye aradığınızda bu filmin ismini göreceksiniz muhtemelen.

 Filmi ilk duyduğum andan itibaren hemen araştırma içerisine girdim. Dünyanın en uzun filmleri nelerdir, kimler tarafından çekilmiştir, ne zaman gösterime girmiştir...

 Bu süre zarfında Vikipedi'ye baktığımda dünyanın en uzun filminin bizim filmimiz olan The Ambiance değil Logistics adlı 37 günlük bir süreye sahip başka bir film olduğunu öğrendim. Haliyle kafam karışmaya başladı. Madem dünyanın en en uzun filmi Logistics neden internette The Ambiance'e böyle bir ad takmışlar, anlamadım. Birçok siteyi ziyaret ettim bu soruma cevap bulabilmek için ama nafile... Sonunda aklıma bir fikir geldi. The Ambiance filminin yönetmeni Andres'e mesaj atıp bu soruma cevap bulacaktım. Bu sayede, eğer yönetmen cevap verirse, kafamdaki soru işaretleri son bulacaktı. Bu yüzden Facebook'taki sayfasından yönetmene mesajımı yazdım, inşallah cevap verir diye dua ettim.  Aradan bir saat geçmemişti ki Andres'ten mesaj aldım. Bu kadar çabuk cevap almayı beklemediğimden çok şaşırdım.

 Mesaj çok kibar bir dille yazılmış kısa ama sorularıma cevap veren bir şekilde yazılmıştı. Mesajda şunlar yazıyordu: 'Dünyanın en uzun filmi olduğunu söyleyen ben değilim. Benim söylediğim şey; dünyanın en uzun var olamayan filmi'. Mesajın  devamında ise kendi internet sitesinden bir alıntı yer alıyordu. Bu sayede 'var olmayan film' ne demek onu öğrenmiş oldum. Bu alıntıya göre  meğersem film vizyonda sadece bir kez gösterime girecekmiş. Daha sonra filmin tüm kopyaları yok edilecekmiş. Bu sayede bu film 'dünyanın var olmayan en uzun filmi' unvanını elinde barındıracak sonsuza dek.

 Ayrıca Andres her zaman kendi filminden daha uzun uzun süreli filmlerin çekileceğini de bildiğini de mesajında belirtiyordu.

 Kafamdaki bu kocaman soruya cevap veren Sayın Andres Veberg'e tekrar teşekkür ederim.

 Film hakkındaki diğer bilinmesi gerekenlere gelirsek;


 Filmin gösterim tarihi tüm dünyada aynı zamanda, 31 aralık 2020 de olacak ve 30 gün boyunca izlenecek.

 Filmin ilk fragmanı 2012 yılında 2 gün boyunca internetteydi. Fragmanın süresi ise 72 dakikadan oluşmaktaydı.

 Filmin ikinci fragmanı ise 7 saat 20 dakikalık süresiyle geçtiğimiz günlerde internette yayınlandı.

 72 saatlik üçüncü fragmanı ise 2018 yılında yayınlanacak.

 Filmin bir diğer özelliği ise Weberg'in son filmi olacak olmasıdır. Bu filmle birlikte yönetmen film dünyasına elveda diyecek.

 Veberg'e neden 720 sayısı diye sorulduğunda 7 rakamı hakkında çok uzun zamandır düşündüğünü bu rakamın çok güçlü bir özelliğini olduğunu tarihte, mitolojide sürekli karşımıza çıktığını söylüyor. Daha sonradan da baktığında 720 saatin 30 güne denk geldiğini söylüyor. Ayrıca Harshad sayısı* olmasında dolayı da bu sayıyı tercih ettiğini söylüyor.

 Filmin neden bir kez gösterime girdikten sonra yok edileceği sorusuna cevabı şöyle: Dijital dünyada yaşıyoruz. Bir şeyi çok çabuk üretebilirken silmek çok zor. Bu yüzden filmi silmek istediğini söylemiş. Hatta bu isteği gerçekleşebilmesi için film yayınlandıktan sonra tüm dünyayı gezecekmiş.
Geride de sadece anılar kalacakmış.

 Eğer filmde maddi bir şeyler elinizde bulunmasını istiyorsanız, yönetmen bunun çözümünü bulmuş. Filmle alakalı 100 tane imzalı fotografik baskıyı piyasaya sunacakmış. Böylelikle bir zamanlar böyle bir filmin dünyada olduğunu bu baskılar aracılıyla ispatlayabileceksiniz.


 Hala çekimlerine devam eden film 2020 yılında nasıl bir ses getirecek merak içerisindeyim doğrusu.

 2020 de The Ambiance'ta buluşmak dileğiyle...

 Harshad sayısı: Rakamları toplamına tam bölünebilen sayı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder