26 Nisan 2016 Salı

Raging Bull / Kızgın Boğa
 Robert De Niro'ya Oscar'ı kazandıran film.

 Rol için 28 kilo aldığı film! Yuh! (ben De Niro'nun filmdeki tombul halini başkası oynuyor sanıyordum.)

 Jake LaMotta 1970 yılında kendi hayatını anlatan 'Raging Bull: My Story'  isminde bir anı kitabı yayınlar.

 Godfather 2'nin çekimleri arasında fırsat bulan De Niro da bu anı kitabını okur ve kitabın konusunu çok beğenir. Öyle ki kitabın filmi çekilebilmesi için birçok insanla görüşür.

 1970'lerin sonlarına geldiğimizde Martin Scorsese aşırı doz uyuşturucudan dolayı hastaneye kaldırılmıştır. Yakın arkadaşını ziyarete giden De Niro, Scorsese'u hayata tekrar dindirebilmek için Raging Bull'un çekimlerine ikna eder. Spor konulu filmlerden nefret eden Scorsese, sırf De Niro'yu üzmemek için teklifi kabul eder ve böylelikle film 1980 yılında vizyona girer.

 Film bir ortasiklet boksörün özel ve iş hayatını anlatır. Yaşadığı öfke problemleri, başarısız evlilik hayatı, hüzünler ve bu filmle beraber alınan 2 Oskar...

 Başrollerinde Robert De Niro dışında Joe Pesci ve Carty Moriarty'de bulunur.

 Filmin siyah beyaz çekilmesinin nedeni ise o zamanlar (ve hâlâ da devam eden, bence) bayağı popüler olan Rocky filminden kendini zaman gerçekliği açısından ayırt ettirmeye çalışması ve Martin Scorsese'un filmde renkli bir şekilde kan göstermek istememesidir.


 Filmi izlemeye başladığınızdan itibaren kendinizi derin bir hüznün içinde bulacaksınız. Bir insanın ne hallere gelebileceğini öğrenecek, bu yüzden hüznünüz kat ve kat artacak. Bu yorumundan anlaşılacağı üzere Scorsese ve De Niro ikilisi başarılı bir çalışma sergilemişler bize. :)


 80'lerin sonlarına geldiğimizde film adını çoktan modern klasikler arasına yazdırmıştı. Öyle ki; 1990 yılında ABD Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik açıdan önemli" filmler arasında seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir. Ayrıca dünyaca ünlü bir çok film listelerinde adını surekli duyurur Raging Bull.

İyi seyirler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder