25 Nisan 2016 Pazartesi

Jim Carrey

 James Eugene (Jim) Carrrey 17 Ocak 1962 yılında Kanada'da doğdu.

 Kariyerinin ilk yıllarında stand up gösterileri yapsa da asıl ününü 1994 yılında başrol olarak oynadığı 'Hayvan Dedektifi, Salak ile Avanak ve Maske' filmleri ile yakaladı.

 O dönemde Salak ile Avanak filmi 270 milyondan fazla hasılat yapmış ve Maske filmi de Carrey'nin Altın Küre En İyi Erkek Aktör dalında ilk adaylığına kavuşmasını sağlamıştır.

 1995 yılında oynamış olduğu Batman Forever ve Salak ile Avanak 2; 1997 yılında ise Yalancı Yalancı filmleriyle birlikte ününe ün katarak artık dünya çapında tanınan bir komedyen oldu.

 1999 yılına geldiğimizde ise Jim Carrey eleştirel, komedi drama türünde olan Truman Show'da başrol oyuncu olarak karşımıza çıktı. Bu filmle birlikte oyuncu sadece komedi türünde değil her rolde gayet iyi oyunculuk sergileyebileceğini bize göstermiş oldu. Hatta öyle ki buradaki performansı sayesinde ilk Altın Küre ödülünü de evine götürmüş oldu.

 Daha sonraki yıllarda ise korku, romantik, bilim kurgu gibi bir çok farklı türdeki filmlerde başarılı oyunculuğunu sergiledi.

 2004 yılından itibaren Amerikan vatandaşlığına da geçerek çifte vatandaş oldu. (Kanada-Amerika)

  Jim Carrey gençlik yıllarının çoğunu Ontario'da geçirmiştir. O yüzden 2007'deki bir röportajında 'Eğer oyunculuk kariyerimde başarılı olamasaydım muhtemelen Ontario'da bir çelik fabrikasında çalışırdım' demiştir, Ontario için. 'Oralar harika işlerin bulunduğu yerlerdi.' diyerek sözlerine devam etmiş.

 Nicole Kidman 'en iyi erkek arkadaşım' Jack Nicholson ise 'yeni nesi Jack Nicholson' diye hitap eder Jimmy'e.

 Ayrıca 48 yaşında dede olan bir vejeteryandır kendileri.

  Jim Carrey'nin özel hayatında başından iki başarısız evlilik deneyimi geçmiştir. Bir rivayete göre ilk evliliği eşinden boşanmaya yakın ikinci eşiyle nişanlanmıştır.

 2011 yılında internete yüklediği bir videoda oyuncu Emma Stone'a ilanı aşk etmiştir. ( https://www.youtube.com/watch?v=U7BViCsVJAA )

 Uzun zamandır sinema salonlarında göremediğimiz oyuncuyu bayağı özlemiştik. Carrey bu problemi, bu yıl vizyona girecek The Bad Batch ve True Crimes filmleri aracılığıyla çözmeyi düşünüyor.

 O zaman ne diyelim; şimdiden

İyi Seyirler


1 yorum:

  1. maske çok komik yaaaa bi de babamın penguenleriiii :)

    YanıtlaSil