17 Mart 2016 Perşembe

Yapay Zeka / Artificial Intelligence Bazen keşke diyorum, keşke düşünmesek. Çok değil yarım saat falan...  Bilim adamları bir icat yapsa, düşünceyi kontrol eden ya da tıp dünyası bir ilaç bulsa bizde onu kullansak. Bu sayedee yarım saat kadar sorunlarımızdan uzaklaşsak. Sadece gulsek. Mevsim baharsa baharın gelişini izlesek. Mevsim kışsa karın yağışına tanık olsak. Ama düşünmesek. Boş bir levha misali olsak. Böyle hayallerim var benim. Ne demiş Mevlana "hayal ettiğin sürece varsın". Siz siz olun hayal etmekten vazgeçmeyin. Hayallerinizle yaşayın, hayallerinizle ölün. İnsan zaten hayalleri için yaşamazsa ne için yaşar ki...

  Yapay zeka filmini hatırlıyor musunuz? 2001 yılında çekilen orijinal ismi 'Artificial Intelligence' olan film. Filmde David adlı bir robot vardı. İnsanlar tarafından sevilmeye programlanan ilk robottu. O sırada kendi öz çocuğunun artık iyileşemeyeceğini düşünen  aile David'i evlatlık almışlardı. Başlarda her şey çok güzeldi. Anne, baba ve sevgiye programlanan küçük David, çok güzel aile örneği teşkil ediyorlardı. Ardından ailenin kendi çocukları iyileşmeye başlayınca bizim David'in pabucu dama atıldı. İnsan düşünmeden edemiyor. Bu kadar mı benciliz! Nasıl böyle bir şey yapılabilir küçük David'e...

(spoil) Filmde sevdiğim tek bir şey vardı. Yıllar boyunca annesini arayan David'in sonunda ona kavuşması. Ne olursa olsun, başına ne gelirse gelsin bir insan istediği zaman her şeyi yapabilir, her şeyin üstesinden gelebilir.

 Başrolünde 6. his (sixth sense) filminden hatırlayacağımız küçük oyuncu Haley Joel Osment yer alıyor. Ayrıca Jude Law, France's O'Connor, Sam Robards, William Hurt'te filmde oynayan oyuncular arasında.

 Unutmadan söyleyelim; filmin yönetmen koltuğuna Steven Spielberg oturmuştur.

 Bilim kurgu filmlerinde en sevdiğim özellikler; insanın hayal gücünün asla ölçülemeyeceğini, insan zihninin sonsuz olduğunu, ne kadar çok bu tarz filmler izlesek izleyelim her seferinde yeniden ilk günkü şaşırabilmemizi sağlamaları.

 Kendinize iyi bakın.

 İyi seyirler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder