8 Mart 2016 Salı

Le Ballon Rouge / Red Ballon
 ALOHAAA TÜM DÜNYA!

 Merhaba kelimesi de dahil pek çok anlamı olan güzel kelime, aloha. Ne zaman bir yerlerde duysam ya da kendim soylesem bir tebessüm dolduruyor tüm yüzümü. Huzurlu bir kelime çünkü, yeni bir başlangıcı ifade ediyor sanki, yeni cümleler, yeni fikirler...  Hepsi bu kelimeden sonra dillerden dökülecek...  Alohaaaa

 1956 yılında çekilmiş film; küçük bir çocuğun okula giderken yolda bulduğu kırmızı balonla olan arkadaşlığını anlatıyor.  Fransız yapımı film belki de tüm çocukların izlemesi gereken ender filmlerdendir.

 Filmdeki ilginç bilgilerden biri oyuncu olarak yönetmenin kendi çocuklarını seçmesidir. Ayrıca kısa film olmasına rağmen 'en iyi özgün senaryo akademi ödülünü' alan tek kısa filmdir.

 Zamanında böyle güzel bir film çeken filmin yönetmeni Albert Lamorisse'ye çok teşekkür etmek isterdim. Keşke hâlâ yaşasaydı..

 Çocuğunuz, kardeşiniz, yeğeniniz ya da komşunuzun oğlu hiç fark etmez. Çağırın hepsini yanınıza, açın filmi ve izleyin. Dünyada bulunan ender kaliteli bir filmlerdendir kendisi çünkü. Herkes görmeli ve izlemeli.

İyi seyirler 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder