28 Mart 2016 Pazartesi

Heidi Aramıza Geri Dönüyor! Size 'Bana İsviçre'yi kısaca anlatır mısınız?' desem söyleyeceğiniz ilk üç cümleden biri Heidi ile alakalı olacaktır, eminim. 

 Sadece İsviçre'nin değil tüm dünyanın kalbini kazanan al yanaklı, kısa saçlı, Clara'nın en yakın arkadaşı Heidi 15 nisanda Türkiye'de yeniden sinema severlerin karşısına çıkacak. 

 Bu haberi okur okumaz kendimi anılarımın arasında buldum. Nasıl da izlerdim çizgi filmini... 

 İtiraf edeyim, özlemimden arada jenerik müziğini açar dinlerim. :) O yüzden bu haber merhem gibi geldi. 

 Biz eski kuşağın gayet iyi tanıdığı sevimli karakterimizi yeni nesile de tanıtmak gerekirse;

 İsviçre edebiyatının yegane yazarlarından sayılan Johanna Louise Spyri 1881 yılında Heidi adında bir kitap yayımlar. 

 Yayınlandığı andan itibaren sadece İsviçre'nin değil tüm dünyanın en sevilen kitaplarından biri olur. Öyle ki defalarca filmleri ve animeleri vizyona girer.

 Kitabında kısa, kıvırcık, kahverengi saclara sahip olmasına rağmen, filmlerinde sarı saçlı bir kız karşımıza çıkar. 

 1974 yılında Japonya animesi orijinal adı Heidi, Girls of Alps adında bir çizgi dizi yayınlar. Dizi sadece Japonya da değil tüm dünyada çok sevilir. Öyle ki Asya, Avrupa ve Güney Amerika'da da gösterime girer. Ayrıca burada Heidi kısa ve kahverengi saçlarıyla karşımıza çıkar. :) 

 1951 yılında, İsviçre'de, Johanna Spyri'nin resmi posta pulu olarak kullanılır. Ayrıca 2001 yılında hükümet tarafından verilen izinle Heidi'nin resmi hatıra paraların yüzü olarak piyasaya sürülür. 

 Şunları da söyleyerek sözlerimi bitirmek isterim. Heidi'nin original kitabından başka 4 tane de devam kitabı vardır. Ama bu kitapları Spyri yazmamıştır. Bu yüzden orijinali ile bazı konularda farklılık gösterir. Mesela Heidi grows up adlı serinin ikinci kitabında Heidi 14 yaşındadır ve uzun düz sarı saçları vardır. 

 Ufak bir hatırlatma, 15 nisanda vizyona girecek olan filmde Heidi, kahverengi kıvırcık saçlı dünyalar tatlısı bir kız. :) 

İyi seyirler
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder