28 Şubat 2016 Pazar

Oskar'ın En'leri
 Malum yarın akşam 88. Akademi (Oskar) ödülleri.

 Hepimizin aklında 'Acaba Leonardo DiCaprio bu yıl Oskar alabilecek mı?' sorusu var. Biliyorsunuz, bu yıl altıncı kez Oskar'a aday. Fakat buna rağmen Oskar tarihinde ondan daha çok adaylığı bulunup hiç ödül alamamış oyucunun olduğunu biliyor muydunuz? Ünlü oyuncu Peter O'Toole tam sekiz kez en iyi erkek oyuncu dalında aday olmuş ama hiçbirini alamamış.

 Mor Yıllar filmini hatırlayanınız var mı? Hani şu on bir dalda Oskar'a aday olup da hiç birini alamayan film. Bu özelliği adını Oskar tarihine yazdıran film.

  Eğer Oskar hakkında konuşuyorsak biliyoruz ki bu tarz olaylar çok normal. Sizin için derlediğim bu yazı da bakalım başka neler yapmış bizim Oskar.


  Bu güne kadar en çok Oskar'a aday olan kişi Walt Disney. Hazır olun tam 59 kez aday olmuş.

  En çok aday oyuncu ise Merly Streep. Tam on dokuz kez adaylığı bulunan usta oyuncu, sadece üç tanesini eve götürebilmiş.

 Peki en çok Oskar kazanan oyuncu kim derseniz Katharina Hepburn. On iki kez en iyi kadın oyuncu dalında aday olmuş, bunların dört tanesini evine götürmüş.

 Akademi Ödülleri'nin en önemli kategorisi sayılan Big Five grubundaki ödüllerin hepsini alabilen sadece üç tane film olmuş bugüne kadar. Kuzuların Sessizliği, Guguk Kuşu ve Bir Gecede Oldu filmleri.

 Oskar tarihinde en çok ödül kazanan filmler ise Titanik, Ben Hur ve Yüzüklerin Efendisi: Kral'ın Dönüşü'ymüş. Bunlardan ilki on dört ikincisi on iki sonuncusu ise on bir dalda aday olmuş ve tam on bir ödül almışlar.

 Kral'ın Dönüşü filmi ayrıca girdiği tüm kategorideki ödüllerin hepsini almasıyla da biliniyor.

 Tatum O'Neal 10 yaşında aldığı ödülle tüm dünyaya adını 'Oskar tarihinin en genç yaşta ödül alan kişisi' olarak tanıtmış. ( Ay Beyazdır,1973)

 Christopher Plummer ise 82 yaşında Oskar'ı evine götürmüş. Böylelikle o da adını Oskar tarihine 'en yaşlı kişi olarak ödül alan kişi' diye yazdırmış.

 Halen Hayes'in aldığı iki Oskar arası dönem ise Oskar tarihinin en uzun süresi olarak söyleniyor. (39 yıl)

 Bu güne kadar sadece bir  kişi hem Nobel Ödülü hem de Oskar ödülü almış, George Bernard Shaw.

 İnsan tüm bunları okuyunca daha da çok merak ediyor 'Acaba Leo'nun son filmi ne olacak yarın ki ödül töreninde, o da bir rekor kırabilecek mi?' diye.

 Tüm bu sorularımızın çözümü için yarın akşam Oskar törenlerinde buluşalım.

İyi seyirler


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder