20 Şubat 2016 Cumartesi

Big Fish / Büyük Balık   Önümüze sunulan sonsuz film arşivinden aklıma ilk gelen filmle başlıyorum yazmaya. Bu kadar basit bu kadar yalın bir ada sahip bu film nasıl olur da bu kadar güzel olabilir diye düşünmeden edemiyor insan.

  Hepimizin moralinin bozuk olduğu, tüm sıkıntılarımızdan bir an önce o kurtulmak istediği o naçizane anlar için merhem gibi olabilecek bu film belki de izlenesi filmlerin başında gelir. Yönetmenliğini Tim Burton tarafından yapılan  film tabi ki masalsı bir anlatım ve de doğaüstü olaylar çerçevesinde çekilmiş. Filmin en güzel tarafı ise tam bir aile filmi olması. Yani merak etmeyin çocuklar gözlerinizi kapatmanıza neden olacak bir sahne yok. :) Bu kadar methettiğim filmin konusunu -tabi ki de spoiler vermeden- anlatmak gerekirse:

  Edward Bloom anılarını hayatı boyunca hep masalsı bir şekilde anlatmıştır. Babasının bu huyundan  her zaman rahatsız olan oğlu Will, kendi düğününde de babasının tekrardan masalsı bir şekilde anılarından birini anlatması üzerine evini terk eder sonra da eşiyle birlikte yurt dışına taşınır. Aradan geçen üç senenin ardından babasının ölmek üzere olduğunu öğrenince evine geri döner. Tabi ki bu sefer aklında tek bir hedefi vardır o da: 'Babasının bunca yaşamı boyunca anlatmış olduğu masal şeklindeki anıların gerçekte ne kadar doğru, asıl gerçekler neler' gibi soruların cevabını öğrenebilmek.

  2003 yapımı olan ve de en iyi müzik dalında da akademi ödüllerine (Oscar) aday olan film zamanında yaklaşık 123 milyonluk hasılat da yapmış. Merak etmeyin filmi izlerken Helena Bonham Carter (Harry Potter'daki Bellatrix Lestrange rölündeki aktris) gibi tanıdık yüzlerle de karşılacaksınız.

 Bu soğuk havalarda içinizi ısıtmak istiyorsanız hadi büyük balık filmini izlemeye. :)


İYİ SEYİRLER

2 yorum:

  1. Bu filmi daha önce konustuk mu yahuu. Hatırlamıyorum lakin ilk fırsatta izliyicigim
    Bir sonraki yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum kadim dost 😊 😚

    YanıtlaSil
  2. merabaaaa. yaa ne güzelll hep filmler yazıyoon. ben de hep yazıyom filmler. ran da var çok severim. görüşürüz yineeee :))))

    YanıtlaSil